Али ботуш
Запазената природа на Биосферния резерват „Али ботуш“:
открийте богатството и значимостта на този уникален екосистемен резерват
Местоположение
Планина Славянка
Най-висок връх
Гоцев връх (2212 м.)
Големина
1628 ха
Пешеходни маршрути
- Петрово – хижа „Извора“ – местност „Ливада“ – Гоцев връх – хижа „Извора“
- Петрово – Голешово – хижа „Славянка“ – Парил – Гоце Делчев
Биосферен резерват „Али ботуш“ е разположен в планината Славянка (известна като Али ботуш) с най-висок връх – Гоцев връх (2212 м.). Уникалността на планината се дължи изключително на нейното растително богатство.
Въпреки карстовия си характер и безводност почти през цялата година, тя представлява истинска цветна градина. Това е поводът да бъда наричана също и Китка планина.

“Али ботуш“ е обявен за резерват през 1977 г. и е включен в списъка на биосферните резервати по програмата „Човек и биосфера“ на ЮНЕСКО. Целта е била да се запазят уникални реликтни гори от черна мура, черен бор, борисова ела, богат растителен и животински свят с множество редки и застрашени растителни и животински видове.
Разширяван няколкократно, в момента общата му площ е 1628 ха. В резервата се намира и най-голямото находище на черна мура на Балканския полуостров.
Поради уникалната си геология и климат, районът е съвременен център за формиране на нови видове растителни съобщества, богат на ендемични и редки растения.
Животинският свят също е много интересен и разнообразен, представен главно от средиземноморски и субсредиземноморски видове. Славянка е едно от най-важните орнитологични места в страната.
