История на село Петрово

Разкрийте богатото наследство на село Петрово: минало,
местоположение, развитието.

Няколко са предположенията за произхода на името на село Петрово. Едни го свързват с вероятен основател на име Петър, други с гръцката дума „петра“, т.е. камък.

Според една легенда в далечното минало болест покосила населението в околните 5 махали. Оцелелите решили да се обединят и тъй като се събрали от 5 рова /места/, нарекли селото Петрово.

Друга легенда е свързана с хубавицата Петра, дъщеря на основателя на с. Голешово – дядо Гольо. Двете му красиви дъщери Петра и Яна били ухажвани от най-личните ергени на околните села. Пред тях баща им заявил: „Тези, които искат да се оженят за дъщерите ми, се задължават да кръстят селата си на техните имена“. Условието било спазено и така се образували селата Петрово и Яново.

History - About-Us-Banner

Провален камък – природен феномен в село Петрово

Все повече туристи посещават природния феномен „Провален камък“ в подножието на планина Славянка, на около 2 километра южно от санданското село Петрово. От незапомнени времена така наричат малката скала с естествено издълбана дупка в средата. Местните хора вярват, че който мине през отвора на камъка, може да се пречисти и да се излекува.

Хората от санданските села Петрово, Враня, Катунци наричат местността свещена и идват да преспиват до Проваления камък за здраве. Твърдят, че това място си има светица, която го пази, и я сънуват с медальон, на който е изобразена риба.

На това място обикновено се мълчи и се произнасят на ум молитви за здраве, като преди това се пали кандило до камъка.

Тези, които не могат да преминат, провират своя дреха през дупката на камъка и я обличат, а други оставят дрехи за здраве.

Местните жители искат да популяризират проваления камък, за да бъдат полезни на хората, които имат нужда да се помолят за здраве.

History-Page-Ali-Botush

Източно от Петрово се намира резерватът Али Ботуш, където расте прочутият Алиботушки чай и над 1700 вида билки – защитени растителни видове.

Североизточно от Петрово са открити останки от римската и късния период на Античната епоха, обявени за паметник на културата.

Селото наброява 745 жители, а населението нараства. В близост до него има минерален извор Банята. На 5 км източно от селото има карстов извор, трети по-дебит на вода в България, в района на който е изградена почивна база.

В района на селото има находище на злато и на мрамори. В южния край на селото тече Петровска река, където са построени ВЕЦ.

Благоприятни са условията за производство на технически култури, трайни насаждения – предимно лозя. Има добри възможности за лов и риболов.

Извършва се залесяване и дърводобив от ГС-Катунци. В Петрово има Дом за деца с ментални увреждания /ДДМУИ/ с много добра добра база и условия за грижи за децата.

В селото има свободен жилищен фонд и възможности за инвестиране на еко и селски туризъм и в земеделие.

Изходен пункт за туристически маршрути към Пирин планина, Славянка и резервата Али Ботуш.

History-Page-Image-2